Nieco zdań dotyczących zasad segregacji odpadów.

Narastający przez ostatnie lata kłopot z gospodarowaniem odpadami wymusza podejmowanie czynności, które mają na celu udoskonalenie toku ich utylizacji. Rosnąca gęstość zaludnienia oraz napięty tryb życia w dużych miastach doprowadziły do tego, iż produkuje się o wiele więcej odpadów nieorganicznych (szczególnie plastikowych pojemników po produktach spożywczych, butelek).
Kontenery na śmieci stojące przed niemalże każdym blokiem mieszkaniowym to jeden z fragmentów udoskonalenia segregacji śmieci. Odrębne pojemniki na metal, plastiki, papier czy szkło są ułatwieniem dla pracowników ZGK. Chociaż to nie wystarczy. Segregacja musi odbywać się już w mieszkaniach. Współcześnie większość aglomeracji zobowiązuje do tego każde gospodarstwo domowe. W szczególności znaczący jest tu podział odpadów organicznych oraz nieorganicznych.
Istotnym szczegółem jest edukacja społeczeństwa w aspekcie ekologicznego gospodarowania. Istnieje kilka prostych zasad, które wszyscy powinni sobie wpoić.

Jakim sposobem prawidłowo spawać kontenery

kontenery na śmieci

Po pierwsze, rozdzielać to, co da się wykorzystać ponownie (papier, metalowe części, szklane butelki). Nie wolno wrzucać do kontenerów wielkich, szklanych rzeczy, przykładowo luster. Winniśmy również zapamiętać, iż termometry rtęciowe, strzykawki, igły, baterie oraz opakowania po lekarstwach podlegają indywidualnej segregacji. Nie można zarówno wyrzucać odpadów możliwie zagrażających środowisku – rozpuszczalników, zbiorników po farbach a także lakierach czy substancji chemicznych szkodliwych dla otoczenia. Starajmy się też nie wyrzucać odzieży.
Ważnym zakresem jest zarówno walka z powstawaniem nielegalnych wysypisk śmieci. Należycie wysokie kary oraz mandaty powinny skutecznie powstrzymać obywateli wywożących odpady np. do lasów.
Wszelkie te zabiegi zdołają przydać się nie wyłącznie do ochrony otoczenia, ale także do polepszenia jakości życia mieszkańców. Każdy z nas chce mieszkać w czystym i zadbanym mieście.